2 produkty z krótką datą są dostępne z rabatem 50% [Sprawdź]

Jakie hydrolaty do cery trądzikowej

hydrolat szałwia

Obecność hydrolatów na drogeryjnych półkach stała się już czymś normalnym. Jeszcze kilka lat temu dziwiły za każdym razem, kiedy opowiadałam o nich znajomym, a teraz bez trudu znajdziesz je w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Bardzo mnie to cieszy, bowiem wody kwiatowe mają wspaniałe właściwości i stanowią świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Dobrze sprawdzają się jako tonik lub dodatek do maseczek – przykładowo tych na bazie glinek. W tym artykule postaram się pomóc Ci wybrać hydrolat do cery trądzikowej.

 

Czym cechuje się cera trądzikowa?

Trądzik niejedno ma imię. Może przyjmować formy zaskórników otwartych (czyli dobrze znanych wągrów), zamkniętych (czyli podskórnych białych grudek), krost, lub też dużych, bolących cyst. Obecnie z trądzikiem boryka się coraz więcej osób dorosłych, a nie tylko nastolatków, u których bzikuje układ hormonalny. Mają bowiem na niego wpływ nie tylko hormony, ale również to czy odpowiednio oczyszczasz twarz, czy korzystasz z osobnego ręcznika do jej osuszania, ale również to, jakie produkty spożywcze najczęściej wybierasz. Oczywiście niebagatelne znaczenie ma również to jakich składników odżywczych dostarczasz swojej skórze w formie kosmetyków.

Jaki zatem hydrolat wybrać do cery trądzikowej?

Z pewnością tego rodzaju kosmetyk do cery trądzikowej powinien mieć właściwości antybakteryjne (za trądzik odpowiedzialne są bakterie Propionibacterium acnes), oczyszczające i zwężające pory, przeciwzapalne. Bardzo dobrze jest, jeżeli ma również działanie kojące, bo w fazach aktywnego trądziku twarz bywa cała rozgrzana i dodatkowo podrażniona od silnych maści złuszczających. W pielęgnacji cery trądzikowej nie powinno również zabraknąć nawilżenia, bo najważniejsza zasada w pielęgnacji skóry problematycznej to odpowiedni balans pomiędzy złuszczaniem, a nawilżaniem.

Hydrolat z Oczaru Wirginijskiego

Nie przesadzę, jeżeli napiszę że hydrolat z oczaru wirginijskiego rozpoczyna większość zestawień hydrolatów przeznaczonych do cery trądzikowej. Efektywnie walczy ze stanami zapalnymi, cerą tłustą i problematyczną, a także z podrażnieniami. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje zaczerwienienia. Hydrolat z oczaru wirginijskiego posiada w sobie moc antyoksydantów. Liście krzewu oczarowego zawierają dużą ilość garbników, w tym niezwykle cenną hamamelitaninę. To dzięki niej skóra staje się bardziej elastyczna i napięta. Cery trądzikowe, wrażliwe oraz dojrzałe będą z niego najbardziej zadowolone.

Hydrolat z Szałwii Lekarskiej

Jest bez wątpienia moim ulubionym hydrolatem! Szałwia oprócz właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych charakteryzuje się działaniem antyseptycznym i lekko ściągającym ( to dlatego płuczemy nią jamę ustną w chorobach przyzębia). Jej działanie jest dwukierunkowe: oczyszczenie przy jednoczesnym mocnym nawilżeniu. Szałwia lekarska posiada spore ilości garbników i goryczy, kwasów organicznych, karotenu i związków żywicowych, a także witamin A, C oraz B i minerałów m.in. wapń, magnez, potas oraz sód.

Hydrolat z Zielonej Herbaty

Jak wiadomo zielona herbata jest bogata w katechiny, a te wykazują działanie przeciwzapalne. Hydrolat z zielonej herbaty reguluje wydzielanie sebum, tonizuje jak również nawilża skórę. Robi zatem wszystko to, czego potrzebuje cera trądzikowa. Warto zauważyć, że hydrolat ten przyspiesza gojenie się drobnych ran, działa antybakteryjnie, a kiedy przytrafi Ci się poparzenie słoneczne, również przyniesie ukojenie.

Hydrolat Rozmarynowy

To zawodnik, który zawsze polecam skórom trądzikowym! Rozmaryn zawiera w sobie spore ilości olejku eterycznego, który ma naprawdę silne działanie antybakteryjne i oczyszczające. Stosuje się go przy dość nasilonych objawach trądziku, który ma podłoże przede wszystkim bakteryjne. Ważną jego funkcją jest również działanie przeciwutleniające co sprawia, że cera trądzikowa staje się bardziej dotleniona i uzyskuje zdrowszy wygląd.

Hydrolat Lawendowy

To następna propozycja dla cery trądzikowej, która posiada właściwości gojące, łagodzące, kojące, antybakteryjne i antyseptyczne. Właściwości te zawdzięcza zawartości pochodnych polifenolowych (kwas rozmarynowy), trójterpenowych (kwas ursolowy), oraz goryczy (pikrosalwin, karnozol), które to pomagają skórze się zregenerować. Dodatkowo zapach hydrolatu lawendowego ma działanie odprężające i relaksujące.

Hydrolat Cynamonowy

Kora cynamonowca to cud natury! Cery trądzikowe kochają ten hydrolat za działanie i zapach! Wykazuje przede wszystkim działanie tonizujące, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i nawilżające. Do produkcji 1 kg hydrolatu zużywa się 1 kg kory cynamonu, więc jego stężenie jest wysokie. Poprawia on i stymuluje krążenie krwi dlatego czasami po jego aplikacji pojawia się chwilowe zaczerwienienie skóry twarzy. to mocny zawodnik ale zdecydowanie warty wypróbowania przez kapryśne cery!

Hydrolat Różany

Obecność tego hydrolatu może być zaskakująca, ponieważ kosmetyki z różą kojarzą się głównie z pielęgnacją cery dojrzałej i wrażliwej. Okazuje się jednak, że ekstrakty z płatków róży charakteryzują się wysokimi właściwościami regeneracyjnymi naskórka. Hydrolat różany ponadto nawilża skórę, a gdy ta jest odpowiednio nawilżona to znacznie lepiej się goi, staje się mniej czerwona, a prawdopodobieństwo, że po wyprysku zostanie brzydkie przebarwienie znacznie spada. Jest to w dużej mierze zasługa witamin A, E, C oraz kwasów tłuszczowych Omega 3,6,9. Ponadto likopen i beta-karoten, poprawia strukturę skóry i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się.

Nie zapominaj, że mając cerę trądzikową posiadasz cerę, która boryka się z chorobą skóry. Bywa więc tak, że naturalna pielęgnacja okazuje się niewystarczająca. Warto wtedy po prostu udać się do lekarza specjalisty, który doradzi nie tylko odpowiednią pielęgnację, ale również leczenie farmakologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *