2 produkty z krótką datą są dostępne z rabatem 50% [Sprawdź]

Olejowanie włosów na sucho czy mokro? Poznaj wszystkie sposoby i dowiedz się jakich błędów unikać!

Olej z marakui MydłoStacja

Olejowanie nie jest niczym innym jak pielęgnacją włosów poprzez nakładanie na nie olei czy serum olejowych, które zostały wcześniej odpowiednio dobrane do potrzeb włosów czy ich porowatości. Oleje roślinne pod względem budowy są bardzo zbliżone do warstwy lipidowej chroniącej naskórek i sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe w skórze głowy. To wszystko sprawia, że olejowanie włosów jest tak skuteczną metodą pielęgnacyjną, która chociaż znana od setek lat, dopiero niedawno stała się niezwykle popularna wśród „włosomaniaczek”.

 

Olejowanie włosów – z jakiego powodu warto to robić?

Część z nas podchodzi do tematu olejowania dość sceptycznie. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że nie wiedzą w jaki sposób się za to zabrać lub którą z metod zastosować. Często obawiamy się, że włosy staną się obciążone i pokryte niezdrowo wyglądającym filmem. Warto jednak te obawy przełamać i zacząć eksperymentować z olejowaniem. Twoje włosy z pewnością zrewanżują się pięknym zdrowym wyglądem. Lista argumentów przemawiających za włączeniem tego zabiegu do codziennej pielęgnacji jest wyjątkowo długa. Lista korzystnych efektów wynikających z regularnego olejowania włosów, jest długa:

  • odżywione i nawilżone włosy,
  • zabezpieczone przed rozdwajaniem się, wygładzone końcówki włosów,
  • wzmocnione cebulki włosów,
  • uregulowane wydzielanie sebum,
  • elastyczne, lśniące, sypkie i gładkie włosy,
  • ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych,
  • mniej plączące się włosy, łatwiejsze do rozczesania.

Od czego zacząć olejowanie włosów?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup oleju lub serum do olejowania włosów. Szukając właściwego preparatu do zabiegu olejowania zwróć szczególną uwagę na dobór oleju do porowatości włosów oraz ich obecnej kondycji. Przyjrzyj się też uważnie etykiecie i dobrze przeanalizuj jego skład. Kupuj produkty bazujące na naturalnych olejach roślinnych, bez dodatku silikonów.

Wiele osób testuje kilka lub nawet kilkanaście różnych olejów, zanim trafi na ten odpowiedni dla siebie. Nie zniechęcaj się zatem, jeżeli za pierwszym razem nie uzyskasz oczekiwanych efektów i kontynuuj poszukiwania. Stopień porowatości twoich włosów będzie dla ciebie jedną ze wskazówek, która ułatwi ci poszukiwania.

Do olejowania włosów o wysokiej porowatości najlepsze są oleje wielonienasycone (niewnikające) o dużych cząsteczkach, które odbudowują ubytki w strukturze włosa i działają silnie odżywczo. W tej grupie znajdują się: olej z nasion dzikiej róży, olej z pestek malin, olej z marakui, olej konopny, olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej z kiełków pszenicy, olej z orzechów laskowych, olej z pestek brzoskwini, olej z nasion jeżyny, olej z nasion porzeczki, olej z pestek dyni, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki, olej rycynowy, olej z nasion truskawki, olej awokado, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka, olej z pestek moreli, olej z orzechów włoskich czy olej z pachnotki.

Jeżeli posiadasz włosy o średniej porowatości, to podczas olejowania włosów postaw na oleje jednonienasycone, nazywane czasami olejami półwnikającymi, gdyż ich cząsteczki są trochę większe. Ich właściwości pozwalają uzupełnić ubytki w strukturze włosa i utworzyć na włosach delikatną warstwę ochronną. Do olejowania włosów średnioporowatych najlepiej sprawdzają się: olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej jojoba, olej arganowy, olej makadamia, olej z awokado, olej z nasion baobabu, olej lniany, olej słonecznikowy, olej rycynowy, oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek dyni, olej rokitnikowy, olej rzepakowy, olej arachidowy, olej z pestek moreli oraz olej z pestek śliwki.

Oleje nasycone składające się z małych cząsteczek (te wnikają najbardziej) oraz masła sprawdzą się w przypadku włosów o niskiej porowatości. W tej grupie znajdują się między innymi: olej kokosowy, olej palmowy, olej rycynowy, olej lniany, olej słonecznikowy oraz olej babassu. Do olejowania włosów niskoporowatych dobrze sprawdzą się także treściwe masła takie jak masło shea, masło kakaowe, masło murumuru, masło cupuacu czy też masło mango.

W trakcie olejowania włosów istotne jest, by nie przesadzić z ilością nakładanego oleju. Kosmyki nie powinny ociekać olejem. Zazwyczaj do olejowania włosów wystarczą 1-2 łyżki oleju lub serum olejowego, aby pokryć włosy na całej długości.

Zadbaj o to, aby aplikacja oleju odbywała się na możliwie czyste włosy, ponieważ to właśnie wtedy olejowanie przyniesie Ci najbardziej zjawiskowe rezultaty. Nie oznacza to jednak, że musisz je myć bezpośrednio przed zabiegiem – wystarczy, że nie będą tłuste i pokryte grubą warstwą produktów do stylizacji.

Sposoby olejowania włosów

Olejować można włosy na całej długości (łącznie ze skórą głowy). Podstawowych technik wykonywania tego zabiegu jest kilka. Tutaj przedstawimy te najbardziej popularne, chociaż wiemy że osoby mające w tym zakresie duże doświadczenie technik olejowania znają znacznie więcej.

Olejowanie włosów na sucho

Chyba najwięcej osób zaczyna właśnie od tej metody. Do jej zalet można zaliczyć to, że jest prosta, szybka, nie wymaga wprawy ani doświadczenia w temacie. Dzięki aplikowaniu na suche kosmyki widać wyraźnie, na które ich części kosmetyk został już naniesiony, a na które jeszcze nie, co minimalizuje ryzyko nałożenia niewłaściwej ilości preparatu. Olej nakłada się na nieumyte włosy, lecz z zastrzeżeniem, że nie mogą być obciążone kosmetykami do stylizacji włosów, tj. lakierem, pianką czy żelem. Włosy, które nie były myte od 2-3 dni też mogą nie okazać się najbardziej wdzięcznym materiałem do zabiegu. Optymalnie jest zatem przystąpienie do olejowania dzień po myciu włosów.
Aplikacji dokonuje się poprzez roztarcie w dłoniach kilku kropli oleju, a następnie rozprowadzeniu ich na włosach. Zaleca się aby kosmetyk pozostał na włosach od 1, nawet do 3 godzin. W przypadku mocno wysuszonych włosów zalecamy nawet pozostawienie kosmetyku na włosach na całą noc. Po tym czasie należy bardzo dokładnie umyć włosy.

Zalety tej metody:

  • jest to najszybszy sposób aplikacji,
  • niski stopień skomplikowania,
  • dokładnie widać, gdzie olej został już nałożony,
  • włosy nie są mokre, więc nic z nich nie ścieka.

Wady:

  • ciężej zmyć olej z włosów, niż w innych metodach,
  • łatwo przesadzić z ilością oleju przy braku wprawy,
  • włosy mogą się „przesuszać” z uwagi na niedostateczne nawilżenie przed nałożeniem na nie oleju.

Olejowanie włosów na mokro

W tej metodzie olej nakłada się równomiernie na wilgotne włosy. Po namoczeniu włosów, należy je delikatnie odsączyć z nadmiaru wody, żeby nic z nich nie kapało. Na tak przygotowane włosy należy nałożyć kosmetyk. Zaleca się aby włosy zawinąć w czepek lub ręcznik, by pod wpływem wydzielanego ciepła kosmyki jeszcze chętniej chłonęły dobroczynne składniki. W tym stanie należy pozostać przynajmniej pół godziny, a jeśli masz taką możliwość to nawet dłużej. Najlepsze efekty osiąga się po godzinie lub dwóch, po których należy olej zmyć.

Zalety:

  • łatwość nakładania oleju – łatwiej rozprowadza się na mokrych włosach,
  • lepsze wnikanie substancji odżywczych – łuski na wilgotnych włosach są bardziej otwarte i olej ma szansę skuteczniej w nie wniknąć przez co efekty są więc wyraźnie zauważalne,
  • łatwość zmywania oleju – olej łatwiej zmyć z włosów wilgotnych niż z suchych.

Olejowanie na mokro w misce, czyli na tzw. “rosołek”

Miskę wypełnij ciepłą wodą oraz olejem. W tak przygotowanej miksturze zanurz włosy i trzymaj je w niej ok. 2-3 minuty. Po wyjęciu delikatnie odciśnij z kosmyków nadmiar wody, a na głowę nałóż foliowy czepek, na który dodatkowo zawiń ręcznik (tzw. włosing). Sam turban możesz usunąć już po 30 minutach, natomiast olej pozostaw jeszcze na włosach na kolejne 2 godziny. Na zakończenie zabiegu starannie umyj włosy. W przypadku gdy po zdjęciu ręcznika nie masz możliwości lub czasu pozostawienia oleju na włosach, możesz zmyć go od razu.

Zalety:

  • olej równomiernie pokrywa włosy,
  • metoda nie jest męcząca,
  • zamiast wody można także wykorzystać napar ziołowy,

Wady:

  • utłuszczona miska, a może nawet i wanna,
  • nie nadaje się dla krótkich włosów.

Olejowanie w masce lub odżywce

Według nas jest to najbardziej „przyjazna użytkownikowi” metoda. W tym przypadku olej jest od razu zemulgowany i wręcz nie czuć, że nakładamy coś tłustego na włosy.
Technika ta posiada kilka wariantów:

  • na włosy suche lub mokre należy nałożyć olej, a na olej – odżywkę,
  • na włosy zaaplikuj odżywkę, a na nią olej,
  • do porcji odżywki dodaj kilka kropli oleju (nie należy przesadzać z ilością), wymieszaj oba preparaty i całość nanieś na włosy.

We wszystkich wariantach nałożone kosmetyki warto trzymać na włosach przez około 20-30 minut. Po tym czasie dokładnie zmyj włosy.

Zalety:

  • wystarczy niewielka ilość oleju, by wzmocnić działanie maski,
  • maska jest dodatkowym czynnikiem odżywiającm włosy,
  • niektóre maski lub odżywki mogą pomóc w prawidłowym działaniu oleju, np. maski typowo nawilżające, bez silikonów,
  • spośród wszystkich metod, ta pozwala najłatwiej zmyć olej z włosów.

Wady:

  • przy niektórych mieszankach, olej może mieć „przytłumione” działanie i nie zadziałać tak, jak nakładany solo
  • nie wszystkie maski nadają się do mieszanek, odradzałabym proteinowe i mocno silikonowe

Olejowanie włosów mgiełką

W tym celu wymieszaj olej z wodą (lub z wcześniej przygotowanym naparem ziołowym) w proporcjach 1:100 lub 1:50. Otrzymany preparat rozpyl na wilgotne włosy, starając się omijać skórę głowy. Ta metoda olejowania jest bardzo delikatnym jej wariantem. Z pewnością sprawdzi się jako uzupełnienie i dopełnienie głębokiego olejowania.

Zalety:

  • niewielkie ryzyko przesady z ilością oleju,
  • możliwość modyfikacji mieszanki.

Wady:

  • spryskanie całych włosów może być męczące i czasochłonne,
  • mieszanka nie jest tak trwała jak czysty olej, dlatego lepiej przygotowywać ją na bieżąco.

Olejowanie z użyciem serum

W proporcjach 1:1:1 należy ze sobą wymieszać trzy składniki – olej, wodę (lub hydrolat) oraz odżywkę (bądź maseczkę). Tak przygotowaną mieszankę przelej do buteleczki z atomizerem, a następnie spryskaj nią suche włosy. Odczekaj ok. 60 minut, po czym dokładnie umyj włosy szamponem.

 

Zniżka 8%

 

Zmywanie oleju z włosów

Początkowo może się to okazać nieco kłopotliwe. Olej nie łączy się z wodą, więc bez względu na to jak dużo jej użyjesz, to nie wystarczy aby pozbyć się z włosów oleistej substancji.
Sprawdzonym sposobem jest tzw. zemulgowanie preparatu. Polega to na tym, że pokryte olejem włosy należy wypłukać ciepłą wodą, a następnie nałożyć na kosmyki odżywkę lub maskę. W tym stanie należy pozostawić włosy na nieco dłużej niż kwadrans, po czym dokładnie zmyć szamponem nałożoną wcześniej odżywkę lub maskę. Po takim procesie na włosach już nie powinno być oleju, jeżeli jednak nadal nie masz pewności czy został spłukany w całości, istnieje kilka sposobów aby się o tym przekonać.

Sposób 1: kiedy po umyciu włosów jeszcze ścieka z nich woda, odciśnij ją z końcówek pukli papierową chusteczką – po jej wyschnięciu zobaczysz, czy została tłusta plama, czy nie.
Sposób 2: jeśli po umyciu włosów woda ścieka z nich kilka razy dłużej niż w sytuacji bez użycia oleju, to znak, że włosy są nadal lekko tłuste.
Sposób 3: kiedy bawełniany ręcznik nałożony na włosy nie wchłania nadmiaru wody w ciągu kilku minut, najprawdopodobniej na włosach są pozostałości oleju i konieczne jest powtórne jego zmycie. Sposób 4: włosy po wyschnięciu łączą się ze sobą w nieładne strąki.

Na początku proces emulgowania może się wydawać skomplikowany oraz czasochłonny. Technika ta jest jednak bardzo skuteczna, a praktyka jak wiemy czyni mistrza. Jesteśmy przekonani, że szybko nauczysz się tego procesu i przestanie ci on sprawiać trudność już po kilku próbach. Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego szamponu oraz odżywki. Zadbaj o to aby szampon nie zawierał SLS-ów, a odżywka nie była nafaszerowana silikonami.

Błędy których należy unikać podczas olejowania

Kiedy wiesz, gdzie czyhają pułapki i konsekwentnie ich unikasz – nic nie może pójść źle.
Olejowanie włosów chociaż ma tyle zalet, niewłaściwie wykonane może przynieść rozczarowanie z powodu braku oczekiwanych efektów lub wręcz pogorszenia kondycji włosów.

Z doświadczenia wiemy, jakie błędy najczęściej mogą pokrzyżować nam nasze plany.

Nakładanie oleju na brudne włosy i tłustą skórę głowy – z całą pewnością taki zabieg okaże się bardzo nieefektywny, a co gorsze może jeszcze wyrządzić krzywdę skórze głowy (zalegający na niej łój oraz np. bakterie nie będą współpracowały z olejem, a do tego same w sobie mogą się przyczynić do wypadania włosów, więc odpowiednia częstotliwość mycia jest bardzo wskazana). Gdy włosy będą pokryte środkami do stylizacji, to olej nie będzie w stanie pokonać stworzonej przez nie bariery i oddać swoich dobroczynnych składników włosom. Nie zapominaj więc o zasadzie, że najlepiej olejować włosy dzień po umyciu i to tylko w przypadku gdy nie są obciążone preparatami do stylizacji.

Wybór niewłaściwego oleju – wspominaliśmy o tym już wcześniej. Jest to jednak kwestia tak istotna, że warto o tym przypomnieć. Dobór oleju powinien uwzględniać stopień porowatości włosów oraz ich ogólny stan. Jest to niezbędne aby zmaksymalizować korzyści płynące z planowanego zabiegu. Przyjrzyj się zatem uważnie swoim włosom, zastanów się jak często poddajesz je inwazyjnym zabiegom i oceń jakiego rodzaju olej będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Aplikowanie niewłaściwej ilości oleju – z pewnością z czasem z łatwością ocenisz jaka ilość oleju jest dla twoich włosów optymalna. Na początku uważaj, by nie aplikować go zbyt mało ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje starania przyniosą słabe rezultaty lub wręcz nie przyniosą żadnych. Aplikowanie zbyt dużej ilości oleju nastręcza później sporo problemów z jego skutecznym i delikatnym zmyciem. Może się okazać, że będziesz potrzebować umyć włosy dwa lub nawet trzy razy po olejowaniu włosów, co jednocześnie wcale nie musi się spotkać z aprobatą ze strony twoich kosmyków. Na początek proponujemy użyć 1-2 ml w celu sprawdzenia czy taka ilość jest optymalna, czy może twoje włosy potrzebują zastosowania nieco większej dawki.

Zbyt krótki czas kontaktu oleju z włosami – olejowanie jest zabiegiem, który wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli będziesz trzymać preparat na włosach przez kilka minut, raczej nie ma co liczyć na poprawę ich kondycji. Pozostaw olej na pół godziny, a jeśli masz taką możliwość – zostaw go na włosach na 2-3 godziny, a raz na jakiś czas zafunduj im całonocną kurację.

Niedokładne zmywanie oleju – czasami może okazać się, że szampon nie wystarcza do zmycia oleju. Jeżeli do tego okaże się, że szampon którego używasz ma niezbyt przyjazny włosom skład, to jego 2-3 krotna aplikacja po jednym olejowaniu może zniszczyć efekty twojej pracy. Najbezpieczniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą formą zmywania oleju jest emulgowanie odżywką lub maską, o czym wspominaliśmy już wcześniej.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów na co dzień i brak systematyczności w olejowaniu – żeby olejowanie przyniosło pożądane rezultaty, musi być wykonywane systematycznie, a optymalna częstotliwość to raz lub nawet dwa razy w tygodniu. Nie oczekuj więc spektakularnych efektów jeżeli po olej będziesz sięgać rzadziej lub w mocno nieregularnych odstępach czasu. Ważne jest, aby olejowanie stało się jednym z elementów świadomej pielęgnacji włosów, lecz z pewnością sam zabieg nie wystarczy by włosy były w doskonałej formie. Niezwykle istotne jest to jak traktujesz włosy na co dzień podczas mycia, czesania i suszenia. Nie zapominaj o odpowiednim nawilżeniu włosów i zmniejszaniu ich ekspozycji na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jeżeli dotarłaś do tego miejsca, to zapewne olejowanie włosów wydaje się być niezwykle zawiłym i obszernym tematem, a sam zabieg czynnością pochłaniająca mnóstwo czasu. W praktyce okaże się, że najtrudniej jest zacząć, a później przekonasz się, że wcale nie jest to takie skomplikowane. Jesteśmy przekonani, że pierwsze pozytywne efekty przekonają cię do tego aby wprowadzić ten zabieg do swoich pielęgnacyjnych rytuałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *