PASTA DO ZĘBÓW Z WĘGLEM AKTYWNYM

Idzie zima, a wraz z nią śnieg. A jaki jest śnieg? Biały. Kilka postów niżej pisałam o cynamonowej paście do zębów , której zadaniem jest nie tylko wybielenie zębów, ale przede wszystkim usunięcie szkodliwych, grasujących tam mikroorganizmów oraz działanie antyseptyczne przede wszystkim  za sprawą cynamonu. Tutaj chciałam przedstawić Wam jak można w bardzo przyjemny, zdrowy i całkowicie bezpieczny sposób wybielić szkliwo, gdyż wielu z Was ( nie powiem, że niesłusznie bo to zależy od ilości) ma wątpliwości i zastrzeżenia w stosunku do używania sody oczyszczonej. A o śniegu wspomniałam ponieważ każdy chyba marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, prawda? Ja tam sobie marzę 🙂

 

DLACZEGO WĘGIEL? DZIAŁANIE

 

Pasty do zębów z węglem aktywnym były opisywane już na kilku portalach, przez kilka blogerek (nie lubię tego słowa bo sama nie czuję się blogerką), więc myślę, że niektórym temat jest znany. Dla tych, którzy nie wiedzą jak węgiel może pomóc w uzyskaniu bielszego uśmiechu przygotowałam minikompedium.

 

Węgiel aktywny znany i używany był już za czasów Hipokratesa, który znał jego dobroczynne właściwości. Ja pamiętam zażywanie węgla kiedy bolał brzuszek i Wy pewnie też. Podawało się go właśnie dlatego, że jest sorbantem, czyli tzw. pochłaniaczem. Dzięki swojej budowie, która ma porowatą strukturę węgiel aktywny potrafi pochłonąć substancję w ilości ok. 20% własnej masy. Substancjami tymi mogą być przede wszystkim związki organiczne zawarte w pożywieniu i piciu takie jak : garbniki, tatniny- substancje barwiące zawarte w herbacie ( super dla teamaniaków), węglowodany, czyli cukry, których zjadamy przecież dużo, związki alkoholowe- z alkoholi różnej maści, kwasy itd. Generalnie wszystkie związki organiczne ( literatura podaję, że ok 90%), które znajdą się w naszej jamie ustnej najprawdopodobniej zostaną usunięte za pomocą węgla aktywnego.  Stąd też bierze się wybielające działanie pasty. Związek ten jest również szeroko wykorzystywany przy produkcji filtrów do wody. Może ktoś się wypowie bo ja nie miałam do czynienia akurat z tym zjawiskiem, ale wierze, że jest bardzo przydatny zważając na to co obecnie znajduje się w naszej kranówie. Jeżeli chodzi o związki nieorganiczne np. metale, węgiel wykazuje tu pewna skuteczność, ale na ten temat nie będę się rozwodziła, ponieważ przy spożyciu metali zwłaszcza ciężkich sytuacja wymaga udania się do lekarza bo jeżeli znajdą się w jamie ustnej to zapewne znajdą się również i w żołądku. Myślę jednak, że jest to temat do osobnych rozważań. Wracając do działania węgla, zalecane jest by podczas czyszczenia zębów nie używać bardzo ciepłej wody, ponieważ może ona zniszczyć jego porowata strukturę co może powodować nieprzyklejenie się do niego tego czego aktualnie chcemy się pozbyć. Wszystkie substancje chemiczne jak i fizyczne są wyłapywane przez węgiel i jakby zamykane w jego przestrzeniach, czyli porach. Nie ma możliwości aby się stamtąd wydostały z powrotem zwłaszcza, że nasze szczotkowanie nie będzie trwało dłużej niż 5 minut.  Podsumowując działanie węgla, jest on bardzo delikatny dla naszego szkliwa, nie działa na zasadzie ścierania, ale polerowania i oczyszczania- takie jest jego główne działanie.

DSC_0686

JAKA POSTAĆ WĘGLA

Ja zalecam w kapsułkach, które można kupić w aptece bo od pastylek są dużo wygodniejsze. Wystarczy wyciągnąć sproszkowany węgiel z 2 kapsułek na łyżeczkę oleju kokosowego lub…

 

…DLACZEGO WYBRAŁAM OLEJ KOKOSOWY I CO ZROBIĆ JEŻELI GO NIE POSIADAMY?

 

Jeżeli nie posiadamy oleju czy to kokosowego czy innego np. migdałowego lub avokado nie martwmy się! Pastę z węglem można wykonać na bazie wody. Wystarczy zmieszać 2 kapsułki z łyżeczką wody lub wycyrkulować tak, aby po zmieszaniu powstała konsystencja pasty. Ja zrobiłam sobie wersję de lux ponieważ posiadam czysty nierafinowany ( w 100 % naturalny) olej kokosowy. Uwielbiam wszystko co wiąże się z kokosem, zapach, smak, generalnie mogłabym mieszkać w kokosie jakkolwiek by to wyglądało! Olej wybrałam z kilku powodów. Każdy wie, że olej kokosowy jest bardzo ceniony w kosmetyce ze względu na jego uniwersalność i wszechstronność.

Właściwości oleju kokosowego w odniesieniu do pielęgnacji jamy ustnej:

– pianotwórcze

-wybielające

-antyseptyczne ( przeciwdziała próchnicy)

-odżywczeDSC_0685

-wzmacnia dziąsła

-wyciągające drobnoustroje nie tylko z jamy ustnej, ale też z organizmu. Jama ustna jest wrotami do bakteryjnego świata ze względu na ogromne ukrwienie. O oczyszczaniu organizmu olejem pisałam tutaj.

Ponadto olej kokosowy w połączeniu z węglem aktywnym jest bardzo smaczny, węgiel ma trochę słodkawy smak nie mówiąc już o oleju. Jeżeli nie macie oleju z kokosa można użyć tak naprawdę jakiegokolwiek NATURALNEGO.

 

WYKONANIE

Ha ha 🙂 mieszamy łyżeczkę oleju/wody z 2 kapsułkami/tabletkami węgla do uzyskania konsystencji pasty. Szczotkujemy raz dziennie ok 3-5 minut. Następnie pozostaje umyć nam tylko siebie i umywalkę, ale naprawdę schodzi bez trudu.

 

PODSUMOWANIE

Każdy post związany ze zdrowiem lub urodą jest jedynie informacyjny i każdy używa mniejszych lub większych specyfików na własną odpowiedzialność. Tą pastę polecam jednak z czystym sumieniem o ile użyjemy aptecznego węgla, czystej wody i naturalnego oleju 🙂

 

Spróbujcie bo warto. Pasta jest niedroga bo kapsułki węgla kosztują kilka złotych w aptece, a 50 ml oleju kokosowego to koszt ok 10 zł.

 

A tak to jesień jesień na polskiej wsi !

DSC_0683DSC_0687

 

 

 

11 komentarzy dla “PASTA DO ZĘBÓW Z WĘGLEM AKTYWNYM

  1. Martyna napisał/a:

    Czy jeśli mam sporo oleju kokosowego, to mogę zrobić sobie większą ilość tej pasty? I jeśli tak, to w jakiej temperaturze ją przechowywać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *