2 produkty z krótką datą są dostępne z rabatem 50% [Sprawdź]

Skoro wiosna…to i PODBIAŁ!

Kochani, uciążliwa zima nie chciała dopucić do głosu tej naszej pięknej wiosny. Ale już już jest u nas! Coprawda chyba wpadła w tak duży zachwyt, że każe nam się rozbierac prawie do naga, ale nie miejmy jej tego za złe…natura bujnie budzi się do życia!

Dziś chciałam opowiedzieć Wam o roślince, którą zapewne każdy z Was zna. Przechadzając się ostatnio między blokami zauważyłam, że rośnie nawet na piaskowych nasypach pod budowę nowych krakowskich bloków. Wdzięczny kwiat z silnie żółtymi koszyczkami, zwany czasem oślą stopą, bożym liczkiem czy też białkuchem to nasz PODBIAŁ POSPOLITY. Jego kwiaty pachna miodem, a czerwono-zielone łodyżki przypominają końskie kopytka.

GDZIE ROŚNIE:

Najchetniej na glinaistych glebach, na zboczach dróg, nasypach, polach, skarpach i brzegach rzek.

DLACZEGO O NIM MÓWIMY:

Podbiał to jedno z najdawniej stosowanych ziół do łagodzenia kaszlu, przy chorobach płuc i oskrzeli. Stosowali go już Hipokrates czy Dioskurydes, którzy odkryli, że wszelkie dolegliwości związane z układem oddechowym można złagodzić tym wdzięcznym złotym kwiatuszkiem.

NA JAKE SCHORZENIA:

– ostry, przewlekły kaszel
– suchy kaszel.
– zapalenie migdałków, krtani, oskrzeli i płuc
– przy zaleganiu śluzu w płucach
– rozkurczowo podczas ataku astmy i dusznościach

CO SPRAWIA, ŻE MOŻE NAM POMÓC:

saletra- działa rozkurczowo
śluzy, garbniki, kwasy roslinne, flawonoidy (np.rutyna), kwas krzemowy, potas, siarka, wapń, magnez, żelazo, fosfor, sód, cynk, jod- jednym słowem samo zdrowie!

JAK SKUTECZNIE GO WYKORZYSTAĆ:

HERBATKA

Można przygotować ją z garści kwiatów lub liści. Działa odksztuszająco, a także oczyszcza krew, dlatego polecana jest m.in palaczom rzucającym nałóg. W takich sytuacjach zalca się pić 3 razy dziennie 🙂

NALEWKA Z KWIATU PODBIAŁU

ok 20 sztuk kwiatów podbiału, zalewamy 0,5 litra wódki i odstawiamy na ok 45 dni. Po tym czasie należy przefiltrować np przez gazę ciecz i dodać do niej ok 0,5 kg cukru. Pozostawić jeszcze na ok 2 tygodnie. Po tym czasie, w razie przeziębienia, zalegania wydzieliny w drogach oddechowych pić po kilka razy dziennie.

WYCIĄG Z PODBIAŁU

Ok 20 kwiatów podbiału zalać gorącą wodą i odczekać kilka do kilkunastu godzin po czym przefiltrować kwiaty i zostawić sam płyn. Wyciąg stosować do przemywania tłustej cery, włosów a także przy zapaleniu żył-kilka razy dziennie.

Na koniec chciałabym powiedzieć Wam…że okadzanie kwiatami i liśćmi podbiału pospolitego oczyszcza domowe powietrze, zatkane i zanieczyszczone kanały. Otwiera wrota do światła…

Szukajcie podbiału, jest to jedyny czas kiedy można go znaleźć i dobrze wykorzystać. Jeżeli nie dla siebie to dla kogoś kto jest Wam bliski.

4 komentarze dla “Skoro wiosna…to i PODBIAŁ!

  1. Janusz napisał/a:

    witam, z 20 kwiatków podbiału nie zrobimy żadnych nalewek,syropków, czy innych tp rzeczy żeby cokolwiek wytworzyć z tego ziółka trzeba tego nazbierać ile się da i wtedy efekt końcowy będzie rewelacyjny. Ja syropek robię w ten sposób że tyle ile nazbieram kwiatów zalewam wodą i gotuję z 10 minut na małym ogniu , zostawiam to na 24 godziny i przecedzam całość , odcedziny wywar zagotowuję i dodaję cukru na smak tak żeby wyszedł gęsty syropek, gorący wlewm do słoika i pasteryzuję słoiki 10-15 minut , tak zrobiony syropek może być przechowywany nawet 3 lata. Podobnie wykrzystuję i robie syropy z mniszka lekarskiego i kwiatu bzu czarnego. Kwiaty zbieramy w słoneczny dzień jak są rozwinięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *