Wprowdzenie

Każdy z nas wie, że środki, leki ziołowe czy produkty do pielęgnacji ciała są dużo bardziej bezpieczniejsze niż popularne środki syntetyczne wytwarzane w wielkich, bezdusznych fabrykach. Nie każdy jednak stosuje je z przekonania, iż są one mniej skuteczne niż popularne farmaceutyki. Otóż okazuje się, że środki chemiczne i naturalne mają kilka istotnych cech wspólnych, które jednak przemawiają ( a przynajmniej powinny przemawiać) za stosowaniem niesyntetycznych środków. Skłonna jestem twierdzić, że cech podobieństwa jest jednak zbyt mało. Przykazanie to dotyczy przede wszystkim doustnych medykamentów.
Ziołowe posty z ogólnymi informacjami będą “dawkowane” Wam, Drodzy Czytelnicy, pomiędzy tymi bardziej praktycznymi…

WSPÓLNE CECHY ZIÓŁ I LEKÓW SYNTETYCZNYCH

Skoro rozpoczęłam ten temat…. Rynek farmaceutyczny do ok.25% leków wykorzystuje związki zawarte w roślinach zielnych. Przykładem może być chinina uzyskiwana z kory południowoamerykańskiego chinowca czy tymol zawarty w płynach do płukania jamy ustnej, a uzyskiwany z popularnego tymianku. Godne podziwu jest uzyskiwanie glikozydów nasercowych z naparstnicy purpurowej http://zielnik.herbs2000.com/ziola/naparstnica.htm wielokierunkowo działających na mięsień sercowy. Drugim i chyba ostatnim podobieństwem, co dla mnie wydaje się naturalne, jest to iż obydwie formy leków zawierają substancje, które wpływają na procesy zachodzące w naszym organizmie bo przecież jest to ich zadaniem.

I tutaj droga leków syntetycznych z naturalnymi powoli zaczyna się rozwidlać ukazując zasadnicze różnice między opisywanymi dwoma grupami.

RÓŻNICE MIĘDZY ZIOŁAMI A LEKAMI SYNTETYCZNYMI

Podstawowym wariantem jest fakt, iż producenci leków izolując substancje lecznicze z surowców roślinnych i pakują je do np.kapsułek otoczonych sztucznymi powłokami, które trudno rozpuszczają się w żołądku tym samym zmniejszając działanie leku. Ilość surowca roślinnego zmieszana jest z większą ilością polimeru niwelując potencjalne działanie natury. Kolejną, drastyczną różnicą są efekty uboczne, które nierzadko występują u pacjentów zażywających leki syntetyczne. Najczęściej są to problemy gastryczne lub silne bóle głowy zmuszające do zażycia leku przeciwbólowego- i tu koło się zamyka. Naturalne środki, zażywane w optymalnych dawkach nie powodują tego typu dolegliwości, które nieraz są gorsze niż sama przyczyna choroby.
Środki syntetyczne są często dużo droższe od naturalnych co spowodowane jest nierzadko tańszymi kosztami wyrobu, uzyskiwania i zbioru roślin zielnych. W przypadku leków ziołowych nie są wymagane tak kosztowne i skomplikowane procedury prawne, dlatego producenci mogą wprowadzać je na rynek szybciej ,sprawniej i taniej, na czym korzystają konsumenci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *