Kochani, uciążliwa zima nie chciała dopucić do głosu tej naszej pięknej wiosny. Ale już już jest u nas! Coprawda chyba wpadła w tak duży zachwyt, że każe nam się rozbierac prawie do naga, ale nie miejmy jej tego za złe…natura bujnie budzi się do życia!
Dziś chciałam opowiedzieć Wam o roślince, którą zapewne każdy z Was zna. Przechadzając się ostatnio między blokami zauważyłam, że rośnie nawet na piaskowych nasypach pod budowę nowych krakowskich bloków. Wdzięczny kwiat z silnie żółtymi koszyczkami, zwany czasem oślą stopą, bożym liczkiem czy też białkuchem to nasz PODBIAŁ POSPOLITY. Jego kwiaty pachna miodem, a czerwono-zielone łodyżki przypominają końskie kopytka.
GDZIE ROŚNIE:
Najchetniej na glinaistych glebach, na zboczach dróg, nasypach, polach, skarpach i brzegach rzek.
DLACZEGO O NIM MÓWIMY:
Podbiał to jedno z najdawniej stosowanych ziół do łagodzenia kaszlu, przy chorobach płuc i oskrzeli. Stosowali go już Hipokrates czy Dioskurydes, którzy odkryli, że wszelkie dolegliwości związane z układem oddechowym można złagodzić tym wdzięcznym złotym kwiatuszkiem.
NA JAKE SCHORZENIA:
– ostry, przewlekły kaszel
– suchy kaszel.
– zapalenie migdałków, krtani, oskrzeli i płuc
– przy zaleganiu śluzu w płucach
– rozkurczowo podczas ataku astmy i dusznościach
CO SPRAWIA, ŻE MOŻE NAM POMÓC:
saletra- działa rozkurczowo
śluzy, garbniki, kwasy roslinne, flawonoidy (np.rutyna), kwas krzemowy, potas, siarka, wapń, magnez, żelazo, fosfor, sód, cynk, jod- jednym słowem samo zdrowie!
JAK SKUTECZNIE GO WYKORZYSTAĆ:
HERBATKA
Można przygotować ją z garści kwiatów lub liści. Działa odksztuszająco, a także oczyszcza krew, dlatego polecana jest m.in palaczom rzucającym nałóg. W takich sytuacjach zalca się pić 3 razy dziennie 🙂
NALEWKA Z KWIATU PODBIAŁU
ok 20 sztuk kwiatów podbiału, zalewamy 0,5 litra wódki i odstawiamy na ok 45 dni. Po tym czasie należy przefiltrować np przez gazę ciecz i dodać do niej ok 0,5 kg cukru. Pozostawić jeszcze na ok 2 tygodnie. Po tym czasie, w razie przeziębienia, zalegania wydzieliny w drogach oddechowych pić po kilka razy dziennie.
WYCIĄG Z PODBIAŁU
Ok 20 kwiatów podbiału zalać gorącą wodą i odczekać kilka do kilkunastu godzin po czym przefiltrować kwiaty i zostawić sam płyn. Wyciąg stosować do przemywania tłustej cery, włosów a także przy zapaleniu żył-kilka razy dziennie.
Na koniec chciałabym powiedzieć Wam…że okadzanie kwiatami i liśćmi podbiału pospolitego oczyszcza domowe powietrze, zatkane i zanieczyszczone kanały. Otwiera wrota do światła…
Szukajcie podbiału, jest to jedyny czas kiedy można go znaleźć i dobrze wykorzystać. Jeżeli nie dla siebie to dla kogoś kto jest Wam bliski.
Witam. Super blog! cieszę się, że tu trafiłem. Można dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za miłe słowa i zapraszam do dalszej lektury:) Pozdrawiam
witam, z 20 kwiatków podbiału nie zrobimy żadnych nalewek,syropków, czy innych tp rzeczy żeby cokolwiek wytworzyć z tego ziółka trzeba tego nazbierać ile się da i wtedy efekt końcowy będzie rewelacyjny. Ja syropek robię w ten sposób że tyle ile nazbieram kwiatów zalewam wodą i gotuję z 10 minut na małym ogniu , zostawiam to na 24 godziny i przecedzam całość , odcedziny wywar zagotowuję i dodaję cukru na smak tak żeby wyszedł gęsty syropek, gorący wlewm do słoika i pasteryzuję słoiki 10-15 minut , tak zrobiony syropek może być przechowywany nawet 3 lata. Podobnie wykrzystuję i robie syropy z mniszka lekarskiego i kwiatu bzu czarnego. Kwiaty zbieramy w słoneczny dzień jak są rozwinięte.
To była wersja bardzo mini 🙂 ale dziękuję za komentarz i życzę powodzenia 🙂