2 produkty z krótką datą są dostępne z rabatem 50% [Sprawdź]

Masło Shea – czym jest i z jakiego powodu warto go stosować

Nierafinowane organiczne Masło Shea

Masło shea (określane również mianem galam lub karité) to jeden z najbardziej odżywczych i regenerujących składników pielęgnacyjnych pozyskiwanych z natury. Od lat z powodzeniem funkcjonuje w kosmetyce będąc składnikiem produktów odżywczych, natłuszczających i regenerujących. Może również być używane samodzielnie. Podpowiadamy, dlaczego masło shea niezmiennie cieszy się tak dobrymi opiniami i w jakim celu warto je stosować!

 

Masło shea – naturalny kosmetyk z Afryki

Masło shea to nic innego jak olej roślinny, który pozyskiwany jest z drzewa masłosza Parka nazywanego także drzewem masłowym. Nie ma upraw masłosza, drzewa rosną dziko w środkowej i zachodniej Afryce i są uważane za święte – mówi się o nich jako o drzewach, które żywią i leczą. Drzewo to jest rośliną długowieczną – żyje nawet 300 lat osiągając zwykle 15-20 m wysokości. Owocuje raz w roku, wydając żółte bądź żółtozielone owoce wielkości małego awokado. Owoce dojrzewają zazwyczaj kilka miesięcy. Drogocenne masło shea pozyskuje się z ciemnobrązowego nasiona (wielkości ok. 2,5 cm), które znajduje się w owocu. Jedno drzewo wydaje zazwyczaj ok. 20 kg owoców z których uzyskuje się mniej więcej 4 kg masła shea. Proces wytwarzania masła shea zaczyna się od suszenia nasion, które następnie ścierane są na proszek. Pozyskany proszek następnie podgrzewa się dodając do niego wodę i cały czas mieszając. Z powierzchni zbierane są zanieczyszczenia, aż do momentu kiedy uzyska się całkowicie czysty produkt. Tradycyjnie zbiorem owoców i wytwarzaniem masła shea zajmują się kobiety. Z powodu swojej kaloryczności masło w Afryce masło stosowane jest jako tłuszcz spożywczy – pomimo tego, że samo masło jest bezwonne to znacząco wzmacnia smak i armat przyrządzanych z jego użyciem potraw. Same owoce zjada się niczym mango. W Europie masło shea stosuje się jedynie w kosmetyce. Masło shea charakteryzuje się stałą konsystencją, która pod wpływem temperatury zmienia się w bardziej płynną i oleistą, dzięki czemu można łatwo rozprowadzić ją na skórze czy włosach. W takiej postaci z łatwością można połączyć je z innym składnikiem, np. dowolnym olejem, maceratem czy ekstraktem roślinnym o właściwościach pielęgnujących. Używając masła bezpośrednio na ciało najlepiej po prostu rozgrzać je w dłoniach – w trakcie wmasowywania w skórę upłynni się dzięki czemu będzie można je równomiernie rozprowadzić.

Masło shea czy karité?

Najczęściej spotykamy dwa określenia tego samego składnika. Shea to nazwa, która została nadana przez szkockiego podróżnika i badacza Afryki Mango Parka (stąd pochodzi nazwa drzewa: masłosz Parka), który prawdopodobnie zainspirował się afrykańskim słowem „Sii” (święty) pochodzącym z języka Bambra. “Karité” jest słowem oznaczającym życie i pochodzi z języka ludu Wolof, który w większości zamieszkuje Senegal, z tego powodu nazwa ta przyjęła się głównie we Francji. Spotyka się również nazwę masło galam, a jego nazwa w INCI to Butyrospermum Parkii Butter, rzadziej Shea Butter.

Masło shea – rafinowane czy nierafinowane?

Szukając masła shea można spotkać się jego dwie wersje: rafinowaną i nierafinowaną. Na czym polega różnica? Masło rafinowane ekstrahowane jest w wysokiej temperaturze z wykorzystaniem syntetycznych rozpuszczalników chemicznych. Na tym etapie produkt traci niestety pewną ilość cennych, naturalnych właściwości, a efektem końcowym staje się rafinowane masło shea, które jest łatwe do rozpoznania ponieważ jest białe i pozbawione zapachu. Z kolei masło nierafinowane pozyskuje się w wyniku mechanicznego tłoczenia nasion masłosza w temperaturze nie przekraczającej 70 stopni Celsjusza. Taki sposób pozyskiwania jest znacznie mniej inwazyjny, dzięki czemu produkt nie traci swoich cennych właściwości, a zawarta w nim witamina E nie znika i pełni swoją rolę naturalnego konserwantu. Należy pamiętać, że masło nierafinowane nigdy nie będzie miało idealnie gładkiej konsystencji – im twardszy i bardziej kruchy produkt, tym jest bardziej świeży.

Właściwości masła shea i jego zastosowanie

Masło shea jest kosmetykiem niezwykle wszechstronnym. Zawiera m.in. witaminy A i E, które przeciwdziałają postępowaniu procesu starzenia skóry, a także wspierają regenerację naturalnego płaszcza lipidowego. Masło znane jest ze swojego działania ochronnego, natłuszczającego i odżywczego. Stosowane regularnie pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia oraz jędrności skóry. Z wyjątkowych właściwości masła shea możemy korzystać nie tylko poprzez stosowanie kosmetyków z jego dodatkiem, ale też poprzez bezpośrednią aplikację na skórę i włosy w czystej postaci tego oleju. Z całą pewnością lepiej wybierać masło nierafinowane (organiczne), ponieważ proces rafinacji pozbawia go większości swoich cennych składników odżywczych, antyoksydantów oraz witamin.

Do najbardziej znanych dobroczynnych właściwości masła shea możemy zaliczyć:

  • działanie łagodzące i regenerujące,
  • wygładzające i zmiękczające skórę,
  • natłuszczające skórę i zapobiegające utracie wody z naskórka,
  • ujędrniające i uelastyczniające skórę,
  • dzięki zawartości witamin A i E, może być stosowane jako kosmetyk przeciwstarzeniowy,
  • ma działanie przeciwzapalne oraz kojące podrażnienia,
  • działa antybakteryjnie i znacząco przyspiesza gojenie się ran.

Sposobów stosowania masła shea jest bardzo wiele: jako balsam na ciało, do olejowania włosów, również jako ratunek dla przesuszonych ust, łokci, kolan czy pięt. Z pewnością jest to produkt uniwersalny i wielozadaniowy – kupując słoiczek tego produktu na pewno nie zabraknie ci pomysłów na jego zastosowanie.
Masło shea wykorzystywane jest również często przez kobiety w ciąży – świetnie sprawdza się bowiem w pielęgnacji skóry na brzuchu pomagając zapobiec pojawieniu się rozstępów. Produkt ten może stanowić również dobrą bazę peelingu do ciała – wystarczy wymieszać podgrzane w kąpieli wodnej masło z cukrem oraz olejkiem eterycznym, a następnie zaczekać aż wystygnie. Skóra po użyciu masła shea staje się miękka, elastyczna i odżywiona. Regularne stosowanie bardzo poprawi jej wygląd oraz ogólną kondycję. Masło shea z powodzeniem może posłużyć w pielęgnacji skóry twarzy jako kompres na podrażnioną (na przykład opalaniem) skórę. Mając stosunkowo niski potencjał komedogenny, nie powinno zatykać porów, w związku z tym również osoby z tłustą, bardziej problematyczną cerą mogą go z powodzeniem używać. Zawsze warto jednak obserwować skórę i jej reakcje. Masło shea zastosowane na noc wygładzi skórę, zadziała przeciwzapalnie i ochroni przed wysuszeniem.

Masło shea do włosów

Olejowanie włosów jest zabiegiem, który stosowany regularnie może w znacznym stopniu pozytywnie wpłynąć na ich kondycję. Masło shea najlepiej sprawdzi się do olejowania włosów wysokoporowatych, tzn. szorstkich, suchych, odwodnionych oraz zniszczonych. Regularne stosowanie masła shea lub kosmetyków z jego dodatkiem sprawia, że włosy są nawilżone, wygładzone i dogłębnie odżywione. Z uwagi na to, iż shea ma raczej ciężką, treściwą konsystencję, przed aplikacją na włosy warto je delikatnie podgrzać (np. w ciepłej kąpieli wodnej) aż do uzyskania płynnej formuły. Olej najlepiej nałożyć na włosy na noc lub na kilka godzin. Po tym czasie należy dokładnie go zmyć – najlepiej zrobić to dwukrotnie, używając do tego celu delikatnego szamponu. Po zmyciu włosy będą odżywione, przyjemnie dociążone i błyszczące Regularne stosowanie masła shea lub kosmetyków z jego dodatkiem sprawia, że włosy są nawilżone, wygładzone i dogłębnie odżywione. Olejowanie przynosi spektakularne skutki i potrafi radykalnie zmienić kondycję włosów, dlatego jeśli zdecydujesz się na zakup masła shea, koniecznie wypróbuj je również w ten sposób.
Nierafinowane masło shea doskonale sprawdzi się również w codziennej pielęgnacji włosów jako odżywcza maseczka czy serum na suche końcówki. Skutecznie zabezpieczy włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (niskich temperatur i słońca), a także nawilży i odżywi suchą oraz łuszczącą się skórę głowy. Masło shea warto również stosować w celu ochrony włosów przed niszczącym działaniem zabiegów fryzjerskich np. farbowaniem lub prostowaniem – pozwoli to odpowiednio zabezpieczyć włosy przed wysoką temperaturą oraz drażniącymi składnikami farby do włosów.

Masło shea można nazwać kosmetyczną Alfą i Omegą – regeneruje, odżywia, zapobiega utracie wody. Można je nawet stosować nawet do pielęgnacji niemowląt. Ma wszechstronne działanie i jesteśmy pewni, sprawdzi się u każdego czy to do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *