Zdrowi i mniej zdrowi… każdy z nas zna przecież nagietek. Wiecie, to taki niewielki, wdzięczny kwiatuszek o pomarańczowo- żółtej koronie, który można spotkać przy drodze ( choć tych nie zachęcam do zbierania), na łąkach i wokół domu. Co prawda w zimie ciężko pisać jest o roślinach, które pod grubą warstwą śniegu lub zmarzniętą glebą niewiele mogą nam pomóc, a przecież w świeżych surowcach najwięcej jest zdrowia dla nas! A tu niespodzianka…dobrze ususzona roślina (odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza i warunki pomieszczeniowe), a raczej jej surowiec leczniczy jest tak samo skuteczna jak ta, prosto z ogródka. Dlatego prawie wszystkie (kolejne! :)) przepisy na zioło leczenie oparte są na suszach. Przyjdzie wiosna, a po niej lato…będziemy pisać o świeżynkach:)
-bakteriobójcze
-przeciwzapalne
-przeciwgrzybicze
-rozkurczowe na błony śluzowe żołądka
-przeciwwrzodowe
-ochronne
-regenerujące naskórek (przyspiesza wzrost nabłonka, bliznowacenie i zirninowanie naskórka)
– moczo- i żółciopędne
-immunosterujące
-antywirusowe
-reszta… w recepturach…:
Kosmetyk na skórę…czyli OLEJ Z NAGIETKA
10 łyżek suszonych kwiatów nagietka( lub jeśli posiadacie ma świeżych) wsypać do słoika i zalać ok 0.5 l oleju, najlepiej lnianego, ale może być też jadalny. Słoik odstawiać na 2-3 tygodnie od czasu do czasu wstrząsając. Następnie przecedzić olej przez sitko i przelać do butelki.
Kilka garści świeżych kwiatów lub 50 g suszonych wsypać do garnka. Zlać 0.5 l gęsiego smalcu, zagotować i zostawić na małym ogniu przez ok 15 min. Odstawić na noc żeby się naciągnęło, rano podgrzać i przecedzić. Następnie przelać do młych, czystych słoiczków, ostudzić i przechowywać w lodówce.
Dla kogo i na co?
Obydwa preparaty (łatwe do samodzielnego przyrządzenia) posiadają wszystkie właściwości nagietka. Przede wszystkim skutecznie działają na wszelkie schorzenia dermatologiczne. Zarówno maścią jak i olejem możemy smarować wysypkę, egzemę, pleśniawki, zakażenia grzybicze stóp czy popękaną skórę (przyda się na zimę). Oba preparaty mają wspaniałe rezultaty w leczeniu czyraków i owrzodzeń, ale np.owrzodzeone nogi trzeba smarować aż do czasu widocznej poprawy Maść ma świetne działanie regenerujące i ochronne np. na usta zamiast tanich pomadek, w malutkim pudełeczku nosić sobie własną maść nagietkową:). Przynoszą też ulgę przy zewnętrznych hemoroidach, bólach kręgosłupa, stawu biodrowego i kolan.
50 g. kwiatów nagietka, 50g.ziela krwawnika, 50g. kwiatów rumianku zmieszać. 3 łyżki zalać 3 szklankami wody, zagotować i odstawić na 15 minut. Przecedzić i popijać kilka razy dzienne.
Dla kogo?
Herbatka poprawia pracę narządów wewnętrznych i działa przeciwzapalnie.
50 g.kwiatów nagietka, 50g jasnoty białej zmieszać , 3 łyżki zalać 3 szklankami wody i zagotować.
Odstawiać na 15 minut, przecedzić i popijać w ciągu dnia.
50 g. kwiatów nagietka, 50g. korzeni prawoślazu, 100 g.kwiatów rumianku zmieszać ze sobą. 3 łyżki zalać 3 szklankami wody i zagotować. Odstawić na 15 minut, przecedzić i popijać w ciągu dnia.
Dla kogo?
Herbatka działa odtruwająco, przeciwzapalnie, łagodząco, a przede wszystkim wzmacniająco na strukturę włosa.
5 łyżek kwiatów nagietka wsypać do słoika i zalać butelką czerwonego, wytrawnego wina. Odstawić na 10 dni i codziennie wstrząsać, po 10 dniach przecedzić i zagotować. Dodać 3-5 łyżek miodu, gotować kilka minut i przelać do butelek.
Dla kogo?
Profilaktycznie, wzmacniająco i uodporniająco 2-3 razy dziennie po łyżeczce w kieliszku ciepłej wody lub po prostu po kieliszku:)
Ziołomani i inni! Nic prostszego jak wybrać się do zielarskiego, który jest w każdym mieście, kupić saszetki za grosze i pobawić się w domowego lekarza-wzmacniacza:), a przy okazji mieć mnóstwo frajdy z “powstawania czegoś z niczego”. N rynku jak dotąd jednym z najlepszych producentów suszonych ziół, mieszanek i herbat ziołowych jest firma KAWON, FLOS I HERBAPOL, więc takowych też szukajcie!
Czy mieszanka na mocne włosy może być używana w czasie karmienia piersią 😉 ?
Według mnie nie ma żadnych przeciwwskazań i wpływu na maluszka, ale jeżeli nie jest Pani pewna zawsze może Pani zapytać swojego lekarza 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂