Czym świece sojowe różnią się od świec parafinowych?

Naturalne świece sojowe | MydłoStacja

Naturalne, zapachowe świece sojowe to przepis na wymarzony wieczór pełen relaksu. Unoszące się w powietrzu zapachy sprawiają, że w otoczeniu pojawia się prawdziwa magia która z pewnością uprzyjemni wieczór niejednej parze. Świece towarzyszą nam w różnych sytuacjach, nierzadko są to rodzinne spotkania, święta lub po prostu odprężający wieczór w pojedynkę po ciężkim dniu. Pomieszczenie wypełnione zapachem staje się dużo przytulniejsze, a na myśl przychodzą nam miłe skojarzenia. Warto jednak wiedzieć, że niektóre świece palone przez dłuższy czas, mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Mamy tu na myśli świece parafinowe. Poniżej chcemy przybliżyć różnice pomiędzy świecami na bazie wosku sojowego, a tanimi świecami parafinowymi. Poznaj kilka faktów i dowiedz się dlaczego naturalne świece sojowe są znacznie lepszym wyborem.

Czym jest parafina?

Świece stworzone na bazie parafiny to bardzo popularna forma świec z którą często możemy zetknąć się w sprzedaży. Nadal bardzo mało osób ma świadomość na temat zagrożenia jakie niesie za sobą ta substancja.
Parafina uzyskiwana jest w procesie destylacji ropy naftowej. Jest to bezbarwna i oleista ciesz, która poprzez swoje niesamowite właściwości zmiękczające masowo wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym.
Substancja ta staje się szkodliwa w trakcie spalania, ponieważ wytwarza znaczną ilość trujących związków chemicznych, które poprzez układ oddechowy dostają się do naszego organizmu mogąc wywołać problemy zdrowotne.

Z jakiego powodu parafina jest niebezpieczna?

W trakcie spalania świecy parafinowej, uwalniane są różne substancje, które mogą wywołać szereg schorzeń. Związki chemiczne, o których mowa to:

 • Benzen – najniebezpieczniejszy z wymienionych. Poprzez dłuższe wdychanie, przenika do krwiobiegu. Jest bardzo rakotwórczy;
 • Toluen – powoduje zawroty głowy, senność oraz podrażnienia skóry. Długotrwałe wdychanie może wywołać niekorzystne zmiany w prawidłowej pracy układu oddechowego;
 • Ftalan – silnie niebezpieczny dla dzieci i zwierząt. Długotrwałe wdychanie może prowadzić do alergii, a w skrajnych przypadkach nawet astmy;
 • Formaldehydy – wywołują kaszel oraz podrażnienia układu oddechowego;
 • Ołów – często używany do przedłużenia żywotności knota. Ma negatywny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną,

Producenci świec parafinowych zachęcają pięknymi zapachami oraz niską ceną. Należy jednak się zastanowić czy chcemy narażać swoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Jeżeli już wybieramy tego rodzaju produkty, to pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Dlaczego świece parafinowe są tak popularne?

Popularność świec parafinowych wśród konsumentów wynika głównie z niskiej ceny surowca, z którego są wytwarzane. Ponadto łatwa dostępność parafiny powoduje, że wielu producentów świec stawia właśnie na nią.

Wosk sojowy – czym on właściwie jest?

Chociaż świeca świecy nierówna, to nadal niewiele osób zwraca uwagę na ich skład. Decydując się na zakup często kierujemy się jedynie zapachem produktu lub tym w jaki sposób wygląda.
Naszym zdaniem warto postawić jednak na naturę – w końcu jest to produkt, którego użytkowanie ma niebagatelne znaczenia dla naszego zdrowia, ale również dla środowiska.
W MydłoStacji postawiliśmy na alternatywę dla parafiny, którą jest wosk sojowy. Surowiec ten z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny, a świadomi konsumenci zdają sobie sprawę z jego zalet.
Wosk sojowy wykorzystywany m.in w produkcji naszych naturalnych świec sojowych pozyskiwany jest z ziaren soi. Surowiec ten w czystej postaci posiada bardzo delikatny i ledwo wyczuwalny zapach o słodkim aromacie co sprawia, że jest świetnym nośnikiem zapachu.
Warto wspomnieć, że świece wyprodukowane z wosku sojowego nie zawierają pestycydów, uzdatniaczy, ani żadnych sztucznych substancji, które mogłyby osadzać się na naszych płucach w trakcie spalania.

Czy świece sojowe są zdrowe? Zalety wosku sojowego.

Stawiając na świeczki MydłoStacji, wybierasz naturalne, polskie świece zapachowe sojowe, które mają wiele zalet nad tradycyjnymi. W przeciwieństwie do wosku parafinowego, palony wosk sojowy:

 • wydziela aż o 90% mniej dwutlenku węgla,
 • jest biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska naturalnego,
 • nie zawiera rakotwórczych i trujących związków: formaldehydu, toluenu czy benzynu (naturalne świece sojowe nie dymią się, nie powodują alergii, astmy ani bólu czy zawrotów głowy),
 • jest bezpieczniejszy, ponieważ spala się w niższej temperaturze, ok 40oC,
 • posiada bardziej autentyczny aromat – do naszych nosów dociera tylko właściwa kompozycja, bez zapachu parafiny,
 • ma znacznie większą wydajność – sojowa świeca pali się nawet ok. 50% dłużej,
 • jest łatwy do usunięcia z każdej powierzchni.

 

 

Jak stworzyć nastrój w mieszkaniu z pomocą świec zapachowych?

Stare angielskie przysłowie mówi: my home is my castle. My również się z tym zgadzamy. W końcu każdy z nas marzy o przytulnym, bezpiecznym i komfortowym miejscu, do którego chce się wracać po męczącym dniu w pracy. Jak zatem zadbać o wyjątkowy nastrój w mieszkaniu i stworzyć przyjemny klimat? Wystarczy kilka gadżetów:

Tekstylia – czyli wszystkie poduszki, koce oraz kapy. Wybierajmy nasze ulubione kolory i bawmy się teksturami oraz wzorami. Zgodnie ze znanymi zasadami home stagingu, powinniśmy postawić na trzy kolory bazowe wokół których będziemy tworzyć naszą kolorową przestrzeń. Chcąc stworzyć przyjemny klimat decydujmy się na ciepłe stonowane kolory szarości, zieleni i brązu.
Rośliny – wiosną i latem najlepsze będą świeże kwiaty, natomiast w ciągu roku warto wyposażyć naszą przestrzeń w kwiaty doniczkowe. Warto zaopatrzyć się w takie, które oprócz swojej funkcji estetycznej będą działały jak „naturalny oczyszczacz powietrza” – świetnie sprawdzi się bluszcz oraz paproć.
Świece zapachowe naturalne – chyba nic nie działa tak na naszą wyobraźnię jak zapach. Wprowadza nas w błogi nastrój, koi nasze zmysły i potrafi przywołać miłe wspomnienia. Świeca zapachowa w szkle to także piękny element wystroju naszego wnętrza – działa więc również na nasz zmysł estetyczny i dodaje prawdziwego charakteru pomieszczeniu w którym się znajduje.

Jak dbać o świece sojową z bawełnianym knotem?

Świece z bawełnianym knotem są zdecydowanie bardziej znane i nie wymagają tak wielu zabiegów, co ich warianty wykorzystujące knot drewniany. Aby świeca spalała się równomiernie prostym i ładnym płomieniem, należy przed każdym użyciem odłamać zawiniętą część knota. W tym celu wystarczy skrócić go do ok. 5 mm. Warto również zadbać o to, aby spionizować knot, który nie stoi prosto – można to z łatwością zrobić np. przy wykorzystaniu zapałki. Naturalne świece z pewnością mają swój urok. Warto poznać kilka podstawowych zasad, jak się z nimi obchodzić. Dzięki temu długo będziemy cieszyć się ich pięknym wyglądem i zapachem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *