Szczotkowanie na sucho

szczotka do masazu na sucho mydlo stacja

Szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem w obszarze pielęgnacji ciała, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Zajmuje nie więcej niż kilka minut dziennie i z łatwością można wykonać go w domowym zaciszu. Znakomicie pobudza krążenie, pozwala na usunięcie martwego naskórka i rewitalizuje ciało… przy okazji również umysł 😉 Szczotkowanie ciała na sucho to świetna alternatywa dla tradycyjnego masażu ciała oraz peelingu. Aby uzyskać szybkie i widoczne efekty wystarczy jedynie nieco sumienności oraz zapamiętanie kilku prostych zasad.

Z jakiego powodu szczotkowanie ciała na sucho zrewolucjonizowało pielęgnacje ciała?

Dzięki temu, że szczotkowanie ciała na sucho wykonywane jest od dołu do góry, pozwala ono na ujędrnienie skóry oraz tym samym pobudzenie krążenia krwi oraz limfy. Używając szczotki wykonujemy również pewnego rodzaju peeling co sprawia że mechanicznie usuwamy również zrogowaciały naskórek – tym samym dotleniając skórę. Szczotkowanie może mieć również pozytywny wpływ na cellulit.

Jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Jeśli jesteś na początku swojej drogi szczotkowania ciała na sucho wybierz szczotkę z delikatniejszym włosiem i przyzwyczaj skórę do tego zabiegu. Tego typu szczotki używaj również w miejscach gdzie Twoja skóra jest cienka i delikatna – dekolt, piersi, wewnętrzna strona rąk lub ud. Po pewnym czasie możesz wybrać szczotkę ze sztywniejszym włosiem, która zadziała bardziej intensywnie.

Kształt szczotki do masażu ciała oraz materiał z jakiego jest wykonana wybierz w zależności od swoich preferencji. Na rynku znajdziesz naprawdę szeroki wybór. Szczotki zazwyczaj szczotki składają się z drewnianej oprawy, paska, który pozwala na wygodne umieszczenie jej w dłoni i oczywiście odpowiednio dobranego włosia. Jeśli będziemy starannie dbać o szczotkę, posłuży nam bardzo długo.

Pamiętaj aby po każdym masażu umyć szczotkę np. mydłem z wodą (tu polecamy nasze mydło odplamiające Gospodraczy Kokos) oraz raz na jakiś czas ją zdezynfekuj. Pomoże to w utrzymaniu szczotki w czystości, a także przeprowadzeniu zdrowych i higienicznych masaży.

Przed zakupem szczotki zwróć również uwagę na to, czy przeznaczona jest wyłącznie do masażu na sucho. Możesz bowiem spotkać się ze szczotkami, które są dedykowane są do masażu na mokro. Ich oprawa jest przystosowana do moczenia w wodzie. Szczotki do szczotkowania ciała na sucho wykonane są przeważnie z litego drewna, nie zabezpieczonego przed wodą, jeśli będziesz używać ich również w mokrym środowisku drewno może ulec zniszczeniu. Nie wpłynie to oczywiście na jej właściwości, jednak może zepsuć wizualne aspekty przedmiotu.

 

Kilka prostych zasad szczotkowania, które warto zapamiętać.

Masaż szczotką zaczynamy od stóp i wykonując okrężne ruchy prowadzimy je od dołu do góry. Zawsze od zewnątrz ciała w kierunku serca. Tym sposobem pobudzamy nie tylko krążenie krwi w skórze, ale również pobudzamy limfę. Poprawne wykonywanie ruchów pozwoli uzyskać pożądane efekty szybciej, bezpieczniej oraz zgodnie ze sztuką masażu. Miejsca szczególnie delikatne (tam gdzie skóra jest znacznie cieńsza) można ominąć, lub odpowiednio dobrać nacisk albo użyć szczotki o łagodniejszym włosiu (przeznaczoną np. do twarzy bądź szyi). W trakcie takiego masażu nie wykorzystujemy olejków ani kremów, natomiast po zabiegu dotleniona i zrewitalizowana skóra z przyjemnością przyjmie porcję odżywczych składników. Idealnie sprawdzą się tu nasze masła do ciała (np. Śliwka w brązowym cukrze lub Daleki Świat).

Jakie są przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho?

Jak przy każdym zabiegu, istnieją pewne przeciwskazania. Powinniśmy zrezygnować z rytuału, jeżeli nasza skóra pokryta jest ranami lub jej stan ewidentnie wskazuje na infekcję. Szczotkowanie w takim wypadku może pogorszyć jej stan lub roznieść infekcję na większe obszary ciała. Warto omijać również miejsca pokryte wystającymi pieprzykami oraz okolice świeżych blizn (na zagojonych i starszych jak najbardziej można wykonywać terapię blizn w celu zmniejszenia ich widoczności oraz uelastycznienia). Zabieg szczotkowania na sucho nie jest polecany w przypadku posiadania żylaków.

Nadal zastanawiasz się czy warto szczotkować?

Zdecydowanie jesteśmy za szczotkowaniem, a przynajmniej spróbowaniem tej metody. Rytuał jest prostą, przyjemną i skuteczną alternatywą dla masażu (oczywiście po zgłębieniu kilku kluczowych zasad). Ponadto nie wymaga dużych nakładów finansowych – szczotkę kupujemy raz, a odpowiednio zadbana starczy naprawdę na długo. Less waste wśród akcesoriów 🙂 Przy zachowaniu regularności uzyskujemy szybkie i widoczne efekty. Ręka w górę, kto jest na tak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *